Spordipealinna avasündmus muudab lauluväljaku suusakeskuseks
Euroopa spordipealinna aasta toob Tallinnasse spordiprogrammi, mis võimaldab linlastel tutvuda erinevate spordialadega läbi kogu aasta. Jaanuar on pühendatud suusaspordile. Tuleval nädalal, 18. jaanuaril toimub Lauluväljakul suusapäev, millele järgneb spordiaasta meeleolukas avalöök.
Tallinna linnapea Jevgeni Ossinovski sõnul on Euroopa Spordipealinna sündmusi planeerides mõeldud eelkõige kohalike inimeste huvidele. „Innustame linlasi rohkem liikuma ja tervislikumalt elama. Pakume selleks mitmekülgseid võimalusi proovida erinevaid spordialasid ning rajame linna täiendavaid sportimisvõimalusi,“ ütles Ossinovski.Spordipealinna põhiprogramm on jaotatud 12 erinevaks teemakuuks. Suusaspordile pühendatud jaanuar pakub linlastele võimalust Tallinna Lauluväljakule toodetud kunstlumel proovida suusahüppeid, sõita lumelauakrossi, võtta osa murdmaasuusatundidest ning harjutada kätt laskesuusatiirus.
Lauluväljaku siseruumides viiakse läbi suusamäärimise koolitused. Kohapeal on tutvumiseks ka liikumispuudega inimestele mõeldud suusakelgud.
Spordipealinna suusapäeva tegevused toimuvad 18. jaanuaril kell 12–16. Murdmaasuusatundidesse ja määrdekoolitusele on vajalik eelregistreerimine, mis avaneb sport.tallinn.ee kodulehel 13. jaanuaril.
Suusapäeva järel kell 17 antakse spordiaastale meeleolukas avapauk, mis toob lavale 2006. aastal Eurovisiooni võitnud Soome metal-bändi LORDI. Spordipealinna avasündmusega on võimalik lähemalt tutvuda SIIT..
Spordipealinna põhiprogramm jätkub 22. veebruaril kahevõitluspäevaga Sõle spordikeskuses. Märts on pühendatud uisuspordile, aprill matkale ja kepikõnnile, mai jooksmisele, juuni jalgrattaspordile, juuli rannamängudele, august pallimängudele, september orienteerumisele, oktoober fitnessile, november mõttemängudele ja detsember discgolfile. Spordipäevade detailne kirjeldus avaldatakse sport.tallinn.ee kodulehel kuu enne sündmuse toimumist.
„Spordipäevade eesmärk on võimaldada inimestel pingevabas keskkonnas tutvuda erinevate aladega ning leida endale uus harrastus. Võistlusärevust keegi kartma ei pea, sest tegemist on spordialade sissejuhatavate treeningutega,“ lausus Jevgeni Ossinovski.
Sammuväljakutse alustas suure hooga
1. jaanuarist käivitus eestlaste arendatud liikumisrakenduses FitSphere’is kogu 2025. aasta jooksul vältav väljakutse „7000 sammu“, mille eesmärk on koguda kokku 2,4 miljonit sammu iga osaleja kohta. Kui esialgu tundub see hirmuäratav, siis tegelikult on see vaid 200 000 sammu kuus ehk keskmiselt alla 7000 sammu päevas.Esimese nädalaga registreerus väljakutsele üle 5300 inimese, kes tegid ühtekokku 250 miljonit sammu. See on võrdne viie tiiruga ümber maakera. Väljakutsel kogutud sammud kuvatakse operatiivselt sport.tallinn.ee kodulehele.
Esimene suurvõistlus juba sel nädalal
2025. aastal toimub Tallinnas rohkem kui 20 rahvusvahelist suurvõistlust. „Tallinnas toimuvatel suurvõistlustel on võimalik kaasa elada oma ala tippudele, kes on eeskujuks paljudele, eelkõige meie noortele sportlastele. Meie endi sportlastele, kes võistlustel üles astuvad, saame kindlasti toeks olla, kui näitame neile kodupubliku toetust,“ sõnas Ossinovski.Rahvusvaheliste suurvõistluste programm, mille eestvedajateks on spordialaliidud, saab avalöögi juba laupäeval, 11. jaanuaril, mil Eesti U20 jäähokikoondis alustab Tondiraba jäähallis MMi I divisjoni B-grupi turniiri. Pääsukestega hakkavad A-divisjoni koha eest võitlema Jaapan, Ukraina, Itaalia, Poola ja Korea.
Tondiraba jäähallis selgitatakse aasta alguses välja ka iluuisutamise Euroopa meistrid. 28. jaanuaril algaval võistlusel on eestlastest stardis Niina Petrõkina naiste üksikssõidus ja vennad Aleksandr ja Mihhail Selevko meeste üksiksõidus.
Euroopa spordipealinn Tallinn 2025 saadikuteks on Hannes Hermaküla, Irina Embrich, Saskia Alusalu, Reet Linna, Mikk Jürjens, Tanel Kangert, Inger Fridolin, Gerd Kanter, Kersti Kaljulaid, Jaano Kraav, Kaido Külaots ning Peep Pahv.
Spordipealinna sündmustega on võimalik kursis olla kodulehel sport.tallinn.ee ja Facebookis Spordipealinn 2025.